
Kto je ekoprincezná?
Ahoj! Vitaj na mojom blogu. Na blogu o zodpovednom, ekologickom živote. Nájdeš na ňom hlavne témy ako prírodná, ekologická kozmetika, slow fashion či zero-waste životný štýl….
Ahoj! Vitaj na mojom blogu. Na blogu o zodpovednom, ekologickom živote. Nájdeš na ňom hlavne témy ako prírodná, ekologická kozmetika, slow fashion či zero-waste životný štýl….
Ahoj! Vitaj na mojom blogu. Na blogu o zodpovednom, ekologickom živote. Nájdeš na ňom hlavne témy ako prírodná, ekologická kozmetika, slow fashion či zero-waste životný štýl.
A kto je to tá ekoprincezná? Je to žena, ktorá chce byť zdravá, šetrná k životnému prostrediu a pritom všetkom sa chce cítiť dobre a byť šťastná a prirodzene krásna ako princezná. 🙂
Dnes žijeme v dobe plnej konzumu. Obchody sú preplnené tovarom od jedla, cez oblečenie, až po kadejaké rôzne zbytočnosti od výmyslu sveta. Nákupné centrum nájdeš už v každom menšom meste.
No zamyslela si sa už, či naozaj všetky tieto veci potrebujeme? Či potrebujeme mať obrovskú, americkú chladničku s kopou jedla? Plný šatník vecí, ktoré ani nemáme kedy vynosiť? Kúpeľňu plnú kozmetiky či drogérie, ktorá nám viac škodí, než prospieva? Alebo iných nekonečne veľa zbytočností, ktoré sa nám len tak povaľujú v byte po zemi a raz ich aj tak vyhodíme do koša? Nie, nepotrebujeme.
Rozmýšľala si niekedy o tom, že každá jedna vec, ktorá sa nachádza v regáli v obchode má za sebou nejaký príbeh? Na výrobu potravín sa museli vypestovať plodiny s pomocou pesticídov. Vyrúbať pralesy na získanie ďalšej pôdy. Týmito plodinami boli zároveň kŕmené obrovské množstvá dobytka. Oblečenie z našich nákupných centrier šili ľudia, ktorí pracujú v nevhodných podmienkach za nízku mzdu. Kozmetika sa počas jej vývoja testovala na zvieratách.
Za výrobou všetkých týchto vecí sú naše obmedzené zdroje – zdroje Zeme. Voda. Pôda. Čistý vzduch. Avšak hromadná výroba a lacné, nekvalitné suroviny tlačia ceny nadol a tak nemáme problém nechať polovicu obeda na tanieri, vyhodiť do kontajnera tričko za 2 eurá, ktoré sme mali oblečené iba raz, či nakúpiť kozmetiku na dovolenku a potom ju nechať na hoteli.
Ako vidíš, konzum a priemysel sa navzájom dopĺňajú. Priemysel ničí našu planétu. A naša planéta trpí. Lesy miznú. Rieky, moria a oceány sú kontaminované chemikáliami či odpadkami. Vzduch je znečistený.
Neškodíme tým iba planéte, ale aj samy sebe. Všetky tie chemikálie sa k nám dostávajú naspäť v našom jedle, vo vode, ktorú pijeme alebo sa v nej na dovolenke kúpeme. Natierame na seba rôzne prípravky, ktorých zloženie nepoznáme.
Všetky tieto veci ma hnevajú. Všetko to, ako mnoho ľudí nevidí, čo sa skrýva za pozlátkom vecí, ktoré u seba doma majú a tak radi ich nakupujú. To, ako nehľadia na to, ako boli tieto veci vyrobené, odkiaľ pochádzajú či aký majú vôbec dopad na ich zdravie a našu planétu Zem.
Rozhodla som sa nebyť jednou z týchto ľudí. Rozhodla som sa hľadať alternatívy a podporovať lokálnych výrobcov, ktorým dôverujem a viem, z čoho a za akých podmienok boli ich výrobky vyrobené. A takisto som sa rozhodla šíriť túto osvetu ďalej. Nie preto, že je to dnes trend. Ale preto, lebo verím, že to má zmysel.
Na mojom blogu nájdeš tipy ako žiť ekologicky a zároveň zdravo. Ako si môžeš nakúpiť zdravé potraviny a byť pritom zero-waste. Ako v domácnosti nahradiť neekologické a často aj zdraviu škodlivé výrobky. Ako sa obliekať tak, aby si viac nepodporovala špinavý fast fashion priemysel, no zároveň bola štýlová. Ako nahradiť kozmetiku či drogériu, ktorá je plná chemikálií, no zároveň nestratiť na kráse, či čistote v tvojej domácnosti.