28. januára 2019 | Prírodná kozmetika

Tuhý prírodný deodorant Pazúch – moje začiatky s prírodnou kozmetikou

Väčšina bežných dezodorantov obsahuje zložky, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, no skúma sa aj ich vplyv na vznik Alzheimera či rakoviny. Dezodoranty a antiperspiranty sú určené na to, aby na našom tele pôsobili niekoľko hodín, čiže vstrebávanie toxínov do tela sa tým len zvyšuje.

Pazúch, ako si značka Ponio pomenovala svoj prírodný deodorant, bol môj úplné prvý produkt od Ponio a celkovo prvý kontakt s prírodnou kozmetikou.

Prečo by si mala prestať používať konvenčné deodoranty?

Väčšina bežných deodorantov obsahuje zložky, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, no skúma sa aj ich vplyv na vznik Alzheimera či rakoviny. Deodoranty a antiperspiranty sú určené na to, aby na našom tele pôsobili niekoľko hodín, čiže vstrebávanie toxínov do tela sa tým len zvyšuje. Najväčším postrachom je hliník. Na obale produktu ho nájdeš pod názvom chlorid hlinitý, alumunim zirconium, aluminum chlorohydrate či aluminum chloride. Na základe mnohých štúdií, ktoré skúmali vplyv hliníkových solí na rakovinu prsníka u žien možno povedať, že hliník je jedným z jej spúšťačov.

Ďalšími chemickými látkami, ktoré deodoranty môžu obsahovať sú parabény (v zložení ich nájdeš pod názvom methylparaben, propylparaben, ethyparaben, butylparaben). Majú rovnako vplyv na vznik rakoviny prsníka, pretože napodobňujú aktivitu estrogénov. Estrogény sú ženské hormóny, ktoré podporujú rast rakovinových buniek. Nič moc, čo? Okrem nich sú to i ďalšie látky ako triclosan (môže spôsobiť podráždenie kože), karcinogénne farbivá FD&C, talc (minerál používaný v kozmetike, ktorý takisto môže pôsobiť karcinogénne), TEA & DEA (triethanolamine a diethanolamine) môžu spôsobiť poškodenie obličiek či alergické reakcie.

Si zhrozená z toho, čo všetko deodoranty a antiperspiranty môžu obsahovať? Áno, aj ja som bola.

Navyše fľaštičky od deodorantov sú neekologické. Vo väčšine prípadov sú vyrobené v kombinácií plast + hliník alebo čistý plast. Po ich spotrebovaní ich už nemáš ako využiť a putujú do koša.

O tom, ako sme sa s prírodným deodorantom Pazúchom našli

Po prírodnom deodorante som pátrala už dlhšiu dobu. Keďže v tom čase sme na Slovensku ešte nemali taký boom ekológie a prírodnej kozmetiky, prírodný deodorant nie a nie nájsť. Na to, aby som si ho vyrobila sama som však bola príliš lenivá. Tak som istý čas nepoužívala nič a – máš pravdu – nebolo to veľmi príjemné. Hlavne v lete. 🙂 Ale našťastie mi nikto nepovedal, že smrdím. 😀

Až raz, jedného dňa ako som googlila handmade-hocičo som narazila na zvolenskú značku Ponio, ktorá na stránke ponúkala okrem iného aj prírodné deodoranty. Neváhala som a objednala som si svoj prvý Pazúch. Presne tak sa volá ich prírodný deodorant. Sranda nie?

Čo tieto prírodné deodoranty vlastne obsahujú?

Pazúchy sú zložené hlavne zo sódy, olejov, masiel a prírodných silíc. Prírodné silice sú tie látky, ktoré sú zodpovedné za vôňu Pazúcha. Pazúchy sú teda bez hliníka, či parabénov a inej chémie. Navyše sú vegánske, teda neobsahujú žiadne živočíšne látky a neboli testované na zvieratách.

Ako na to?

Keďže Pazúch je tuhý deodorant, mnoho ľudí môže mať obavy z jeho používania. Pazúch stačí len trošku vytlačiť zo spodnej časti a natrieť priamo na telo pod pazuchy. Pôsobením tepla pokožky sa Pazúch roztopí a nezanechá žiadne stopy a to ani na oblečení.

Deodorant vs. antiperspirant

Pazúch je deodorant a nie antiperspirant a teda nezabraňuje poteniu, iba potláča zápach. Jeho pôsobenie je priam geniálne a potiť a môžeš koľko chceš, cítiť ťa na desať metrov určite nebude. 🙂 Jeho výdrž je takisto skvelá – stačí si ho aplikovať ráno a vydrží ti celý deň až dokým si ho v sprche nezmyješ.

Používať antiperspiranty ti určite neodporúčam. Potiť sa je predsa prirodzené, tak prečo by sme v tom mali svojmu telu zabraňovať. Už len to znie úplne neprirodzene a priam nebezpečne.

Typy Pazúchov

Ponio má v ponuke viacero druhov Pazúchov. Ich účinok je rovnaký, pri výbere ide len o to, akú vôňu máš rada.

Cukrová pivonka – tento Pazúch je určený hlavne nám, ekoprinceznám. Je zabalený v ružovom obale a má sladkú, výraznejšiu vôňu, ktorú ja môžem.

Levanduľa & Tea Tree – francúzska levanduľa a tea tree sa spojili a vznikol tento bylinkami voňajúci Pazúch s menej intenzívnou vôňou.

Levanduľa & Mäta – Pazúch vo fialovej farbe vonia sviežo a pomerne intenzívne. Jeho vôňa nie je ani levanduľová ale ani mätová, je taká pravá, bylinková.

Pomaranč & Eukalyptus – výrazná pomarančová vôňa charakterizuje tento oranžový Pazúch, môj obľúbenec. Môžeš ho výborne kombinovať so Šampúchom a mydlom.

Fresh Air – nakopne ťa do nového dňa svojou sviežou vôňou citrónovej trávy a borovice, ktorú dopĺňa tea tree. Modrý Pazúch, ktorý nemá sladkastú vôňu a je teda vhodný aj pre ekoprincov a spolu s mydlom tvoria super dvojku.

tuhy deodorant pazuch pre panov

Ružová alej – Pazúch s jemnou sladkou vôňou určený hlavne pre ekoprincezné. Jeho vôňa je v porovnaní s cukrovou pivonkou menej intenzívna. Uprednostni ho v prípade, že máš rada menej sladké vône. Ak sa ti zapáči, môžeš ho kombinovať v celom sete spolu s mydlom, masážnou kockou a Šampúchom.

Tea Tree & Lemongras – brutálne svieži zelený Pazúch, ktorého citrusová vôňa je fakt intenzívna a rovnako sa dá kombinovať s mydlom.

Čo si myslíš ty o prírodnom deodorante? Skúšala si už nejaký?

Site Author

Som Ekoprincezná

Volám sa Andrea, mám 25 rokov a milujem prírodu. Hlavne tú našu - slovenskú. Trávim v nej väčšinu svojho voľného času behaním, bicyklovaním, lyžovaním, turistikou, alebo len tak. Rovnako rada sa parádim, ako princezná. Ekologicky. Zdravo. V súlade s prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozri aj toto: