prirodne mydla ponio recenzia
29. januára 2019 | Prírodná kozmetika

Moja každodenná hygiena s prírodnými mydlami Ponio

Sprchovanie naše každodenné. Aj to ide zdravo a ekologicky. Dlho ma trápilo to, že všetky sprchové gély sú zabalené v plastoch a obsahujú samú chémiu. Chcela som ekologickejšiu a zároveň aj zdravú alternatívu.

Aj na telo, aj na ruky

Sprchovanie naše každodenné. Aj to ide zdravo a ekologicky. Dlho ma trápilo to, že všetky sprchové gély sú zabalené v plastoch a obsahujú samú chémiu. Chcela som ekologickejšiu a zároveň aj zdravú alternatívu. Tak som ako prvé som prestala používať tekuté gély na sprchovanie a prešla som na klasické, v drogérií dostupné tuhé mydlá. Tie sú síce zabalené v papieri, no svojím zložením sa od sprcháčov už veľmi nelíšia.

prirodne mydla ponio na sprchovanie

Komerčné sprchové gély a mydlá na ruky veľmi často obsahujú deriváty formaldehydu (bronopol, diazolidinyl urea, 3-dioxan). Tie môžu byť toxické pre imunitný systém a spôsobovať podráždenie tvojej pokožky. Obsahujú taktiež parabény (methylparaben, ethylparaben a propylparaben). Tieto látky napodobňujú hormón estrogén, čím narúšajú hormonálny systém, môžu dráždiť tvoju pokožku a spôsobiť aj alergické reakcie. V zložení sprchových gélov a mydiel nájdeš aj sulfáty (Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Natrium-lauryl-sulfat), ktoré dráždia oči, pokožku či zhoršujú dýchanie. Spôsobujú svrbenie, vysúšanie pokožky a jej predčasné starnutie. Ďalšou chemikáliou je Dietanolamín (DEA, Dihydroxydiethylamin, 2,2′-Iminodiethanol, 2,2′-Iminobisethanol, aminodiethanol, bishydroxyethylamin), ktorý je karcinogénny.

Obsah chémie v sprchových géloch a mydlách je obrovský. A čo ich ekologický dopad? Asi som ešte nevidela sprchový gél či tekuté mydlo, ktoré by nebolo v plastovej nádobe. Len si predstav, koľko takých fľaštičiek za rok vyhodíš. Peelingové sprchové gély navyše obsahujú mikroplasty, ktoré sa dostávajú do vodného systému a znečisťujú oceány a našu prírodu.

Prírodná alternatíva k sprchovým gélom

Prírodné mydlá môžu byť jednou z alternatív k zdravému sprchovaniu. Sú malé, nevylejú sa, nezaberajú veľa miesta a aj cestovanie je s nimi pohodlnejšie. Stačí si ich vložiť do vlastnej prenosky. Na trhu s prírodnou kozmetikou je ich dnes už viac než dosť a najťažšie na tom všetkom je vybrať si. 🙂

Ja pri sprchovaní používam mydlo tak, že ho rozpením na špongii. Je to pre mňa pohodlnejšie, ako držať ho v sprche stále v ruke a zohýnať sa poň, keď mi náhodou spadne. Mydlá je vhodné pri používaní odkladať do odtekajúcich mydelničiek, aby sa predišlo ich státiu vo vode, ktorým sa mydielka rýchlo rozmáčajú a míňajú.

mydlo ponio na ruky

prirodne mydla ponio na sprchovanie

Najťažšie je – vybrať si

Z ponuky Ponio si môžeš vybrať až spomedzi šesťnástich druhov prírodných mydiel a bude ti trvať veeeeľmi dlho, kým ich všetky vyskúšaš. 🙂

Aloe kapské – toto mydlo obsahuje živicu z kapského aloe, ktoré rastie iba v okolí afrického Kapského mesta, kakaové maslo, olivový a kokosový olej. Jeho vôňa je pomerne nevýrazná a zemitá. Jemne pení a nevysušuje. Je vhodné pre problematickú pokožku alebo pre ľudí, ktorých trápia pigmentové škvrny.

Bambucké jemné mydlo – obsahuje 80 % bambuckého masla a z mojich skúseností je najvhodnejšie na umývanie rúk a uskladňovanie v mydelničke vďaka jeho tvrdosti a odolnosti voči rozmočeniu. Mydlo je bez vône a je vhodné aj na suchú a citlivú pokožku.

Cukrová pivonka s rakytníkom – alebo aj mydlo pre všetky princezné. 🙂 Má sladkú vôňu a ružovú farbu tak čo viac si priať? Medzi jeho aktívne látky patrí rakytníkový olej a bambucké maslo na hydratáciu tvojej pokožky. Mydlo je vhodné na použitie hlavne počas jarných a letných mesiacoch. Kombinuj ho s Pazúchom a Šampúchom cukrová pivonka.

Dvojitá levanduľa – spojenie francúzskej a bulharskej levanduľovej silice, to je mydlo Dvojitá levanduľa. Obsahuje kakaové maslo a avokádový olej. Ako bonus je zdobené kvetmi levandule, ktorá nie je chemicky ošetrovaná. Dizajnovo je toto zdobenie veľmi pekné, no pre používateľa je podľa mňa trošku nepraktické, keďže kvietky pri umývaní odpadávajú. No aj pre to má Ponio riešenie a tou je…

Dvojitá levanduľa bez kvetov – pozri odsek vyššie 🙂 Tieto levanduľové mydlá sa skvelo hodia k Šampúchu Dvojitá levanduľa.

mydlo ponio - dvojita lenvadula

Fresh air s rakytníkom – svieže mydlo, ktoré je svojou vôňou vhodné skôr pre ekoprincov. Obsahuje kakaové maslo, rakytníkový olej a mandľový olej a počas sprchovania sa cítiš jednoducho fresh. Kombo k nemu tvorí Pazúch s rovnakým názvom.

Ichtamolové mydlo s rakytníkom – toto mydlo nie je nič pre “slečinky”, o tom, že by voňalo sa nedá povedať.. Napriek tomu má však iné plusy. Dokáže zmierniť rôzne kožné problémy ako akné, psoriáza, či ekzém. Toto však neviem potvrdiť, keďže takéto problémy nemám. Obsahuje ichtamol, rakytníkový olej z organického pestovania a bambucké maslo.

ichtamolove mydlo ponio

Levanduľa & verbena – tento môj “novinkovský miláčik”, ako som si sama nazvala toto mydlo je jedno z tých mydiel, ktoré som skúšala takmer nakoniec spomedzi všetkých a skutočne som si ho zamilovala. Obsahuje silice levandule, verbeny a kajeputu, no ja v ňom cítim aj mätu a to sa mi na ňom strašne páči. A ešte k tomu je aj jemne peelingové.

Olivové jemné mydlo – obsahuje viac ako 85 percent olivového oleja, zvyšok je kokosový olej a preto je vhodné pre suchú aj citlivú pokožku. Je veľmi jemné, bez vône. Čo je nevýhodou tohto mydla je jeho mäkkosť, preto je veľmi dôležité ho skladovať na suchom mieste, najlepšie na magnetke. Nie je ani vhodné na umývanie rúk a ukladanie do mydelničky (ako som to spravila ja, keď som ho mala prvýkrát).

Pánsky klub – ako už z názvu vypláva, ide o mydlo určené hlavne pánom, ekoprincom. Vyskúšala som si ho však aj ja. 🙂 Má drevitú vôňu je obsahuje jemné oleje, kakaové maslo a austrálsky íl, ktorý mu dodáva červenú farbu. Aj voda je po ňom zafarbená na červeno. Musím však povedať, že toto mydlo patrí k mäkším mydlám a pomerne rýchlo sa mi spotrebovalo.

Pomaranč & eukalyptus s rakytníkom – toto mydlo so sviežou pomarančovou vôňou je jedno z mojich najobľúbenejších od Ponio. Jemný peelingový efekt pôsobí pri nanášaní na pokožku veľmi príjemne. Obsahuje rakytníkový olej a bambucké maslo a pri správnom zaobchádzaní dlho vydrží. Tiež sa dá výborne nakombinovať spolu s Pazúchom a Šampúchom rovnakej vône.

Rakytníkové jemné mydlo – veľmi príjemné mydlo so sviežou, jemnou vôňou ovocia. Dobre pení a pokožkou naozaj prevonia. Je vhodné na ošetrenie suchšej či zrelšej pokožky vzhľadom na jeho vyšší obsah rakytníkového oleja.

rakytnikove mydlo ponio

Ružová alej s rakytníkom – veľmi  pekne a trošku sladko voňajúce mydlo s obsahom rakytníkového oleja ale aj kokosového, olivového, ricínového či slnečnicového oleja. Parádne sa hodí k Šampúchu, Pazúchu a masážnej kocke Ružová alej.

Tea tree & lemongras – mydlo s jemne sviežou vôňou, ktoré sa páči aj môjmu chlapovi a to je dosť vyberavý, ha ha. Kombinácia čajovníka, citrónovej trávy a rakytníka ťa v sprche preberie a zlepší ti náladu.

Vanilkové peelingové mydlo – toto prírodné mydlo som ešte neskúšala, recenziu pridám neskôr

Zimný punčmňam, povieš si, keď toto mydlo prvýkrát rozbalíš. Vonia skutočne korenisto, typicky “punčovo”. Obsahuje silice klinčeka a škorice. Pre svoj rozohrievajúci charakter vraj nie je vhodné pre osoby s citlivou pokožkou a počas tehotenstva. Ja som spozorovala len trošku hrejivý a veľmi  jemný pocit. 🙂

zimny punc - prirodne mydlo od ponio

Ako vidíš, na výber je toho naozaj dosť. S prírodnými mydlami budeš mať radosť z každého kúpeľa. 🙂

recenzovane mydla ponio

Máš s prírodnými mydlami skúsenosti? Ak áno, koľko mydielok si už vyskúšala?

Site Author

Som Ekoprincezná

Volám sa Andrea, mám 25 rokov a milujem prírodu. Hlavne tú našu - slovenskú. Trávim v nej väčšinu svojho voľného času behaním, bicyklovaním, lyžovaním, turistikou, alebo len tak. Rovnako rada sa parádim, ako princezná. Ekologicky. Zdravo. V súlade s prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozri aj toto: