
Moje skúsenosti s tuhým šampónom Šampúchom
Väčšina ľudí si vyberá šampóny podľa toho, ako voňajú, ako sa im páči ich obal, alebo aký výsledný účinok im daný šampón ponúka. Šampón môže ale aj škodiť.
Väčšina ľudí si vyberá šampóny podľa toho, ako voňajú, ako sa im páči ich obal, alebo aký výsledný účinok im daný šampón ponúka. Šampón môže ale aj škodiť.
Ja ako majiteľka dosť rýchlo sa mastiacich, jemných vlasov som už bola niekedy zúfalá z toho, že si musím vlasy umývať každý druhý deň. Aj pri takomto umývaní mi však vlasy ostali pekné len prvý deň po umytí a na druhý deň už boli spľasnuté a mastné.
Kamoška mi raz poradila suchý šampón tak som si jeden celá natešená zaobstarala s nádejou, že nebudem stále chodiť ako zmoknuté kura (umývať si vlasy každý deň sa mi fakt nechcelo a navyše, nie je to ani zdravé, pretože šampóny vlasy vysušujú a tie majú potom sklon mastiť sa ešte viac).
Moja radosť však rýchlo pominula. Suchý šampón zanechával na mojich vlasoch biele stopy, ktoré som si musela vyčesať mokrým hrebeňom a jeho účinok trval tak hodinu. Neskôr som sa dokonca dozvedela, že suché šampóny mojim vlasom viac škodia než prospievajú. Ak si jeho častou používateľkou, môže sa to prejaviť tak, že ti vlasy začnú vypadávať. Suchý šampón upcháva vlasovú pokožku, ktorá následne nemôže dýchať a neprodukuje nové vlasy. Celkovo, suchý šampón vlasy ničí, oberá ich o vitalitu, lesk a spôsobuje ich lámavosť, pretože vlasy príliš zaťažuje. O dôvod naviac investovať do kvalitného šampóna, po ktorom sa ti vlasy nebudú toľko mastiť a na suchý šampón môžeš zabudnúť. 🙂
Väčšina ľudí si vyberá šampóny podľa toho, ako voňajú, ako sa im páči ich obal, alebo aký výsledný účinok im daný šampón ponúka. Šampón môže ale aj škodiť, takže je dobré čítať etiketu so zložením. Pri jeho výbere dávaj pozor na to, aby neobsahoval tieto látky:
Rozhodla som sa teda vyskúšať niečo nové. Voľba padla na Šampóny Šampúchy od Ponio. Sú to tuhé šampóny, ktoré obsahujú všetky účinné látky ako bežný šampón dostupný v drogérii. Okrem vody. To spôsobilo, že sú oveľa menšie ako šampóny v plastovom obale a nikam sa ti nevylejú – ideálny kamarát na cesty. Ide o prírodné šampóny bez sulfátov, parabénov, silikónov a neprirodzených parfémov.
Obsahujú kokosový olej a glycerín rastlinného pôvodu, ktorý zároveň hydratuje končeky vlasov, pantenol, ktorý upokojí pokožku hlavy. Žihľavové Šampúchy obsahujú žihľavu, ktorá vlasom dodá lesk.
Šampúchy proti lupinám obsahujú piritión zinku určený hlavne pre problematickú pokožku so sklonom k lupinám, panenský olivový olej a crambe olej (ekologickejšia alternatíva argánového oleja) pre ošetrenie vlasov.
Ja som si z ponuky Ponio vybrala žihľavový Šampúch pomaranč & eukalyptus na mastné vlasy rovno vo väčšom balení. Po prvých pár umytiach som nespozorovala žiadnu zmenu. No po dlhšom používaní moje vlasy vydržali pekné a svieže o deň dlhšie ako zvyčajne.
Bola to fakt radosť. 🙂 Už som si nepotrebovala vlasy umývať trikrát do týždňa. S týmto tuhým šampónom mi ich stačilo ich umyť len dvakrát čo pre mňa znamenalo aj úsporu času strávenom v kúpeľni.
Jeho použitie bolo na prvýkrát úplne jednoduché.
Najprv som si pod vodou namočila vlasy a potom som navlhčila aj Šampúch a pošúchala som si ho po vlasoch. Tuhý šampón sa na nich krásne rozpenil. Stačilo si už len vlasy jednoducho umyť rukami a zmyť penu vodou. Určite z toho nemusíš mať obavy.
Jeho výdrž je pomerne slušná, no samozrejme záleží od toho, ako často si vlasy umývaš. Či nejakú úlohu zohráva aj dĺžka vlasov a hustota už neviem, asi je to dosť individuálne. 🙂 Menší, 30-gramový skúšobný Šampúch vydrží cca 15 umytí a väčší, 60-gramový cca 30 umytí.
Čo hodnotím na Šampúchu negatívne je, že po nejakom čase používania sa zmenší na tenký plátok a zlomí “na drobné”. Jeho použitie je už potom nie je moc pohodlné.
Pomôcť si ale môžeš tak, že ho dáš ohriať napr. do mikrovlnky. V nej Šampúch zmäkne a ty si jednotlivé úlomky jednoducho “zlepíš” dokopy.
Ak máš rovnako ako ja rýchlo mastiace sa vlasy, potom bude pre teba vhodný jeden zo žihľavových Šampúchov:
Pomaranč & eukalyptus – toto je môj favorit spomedzi Šampúchov. Na moje mastné vlasy zaúčinkoval najlepšie a problém rýchleho mastenia vyriešil, ale používať ho môžeš, aj keď máš normálne vlasy.
Citrón a rozmarín – pre mňa favorit číslo dva pre normálne a mastné vlasy.
Dvojitá levanduľa – Šampúch s dvoma silicami levandule – francúzskej a bulharskej. Vhodný je najmä pre normálne vlasy, ale nič nepokazíš ani keď máš rýchlo mastiace sa vlasy.
Cukrová pivonka – vôňou sladký, kvetinový Šampúch vhodný na normálne vlasy. Kokosový olej spolu s glycerínom hydratujú končeky vlasov, pantenol upokojí pokožku hlavy a citrónová šťava so žihľavou dodajú lesk.
Ružová alej – žihľavový Šampúch určený hlavne pre ekoprincezné a ich normálne a mastné vlasy. Má sladšiu, drevito-kvetinovú vôňu.
Levanduľa & tea tree – novinka od Ponio, ktorú sa chystám vyskušať 🙂
Orient chai – tento Šampúch brutááálne vonia škoricou a badiánom. Určený je na normálne alebo mastné vlasy, mne však vôbec nepomohol, skôr naopak. 🙁
Tea tree & lemongras – má rovnaké účinky ako Šampúch Orient chai. Líšia sa od seba iba vôňou. Mne zaúčinkoval podobne a teda nie moc dobre.
Pre problematickú pokožku so sklonom k ekzémom a iným nepríjemnostiam tu je Šampúch s ichtamolom a pyritiónom zinku. Tento Šampúch vďaka obsahu ichtamolu veľmi smrdí, no jeho účinky stoja za to.
Môj priateľ mal jedného času fakt problém s lupinami – vlastne ani neviem, či to boli lupiny. Skôr nejaká brutálne suchá koža, ktorá sa odlupovala vo veľkých kusoch, nič príjemné. Tak sme objednali tento Šampúch a naozaj po 2-3 umytiach bolo po probléme. 🙂
Takéto sú moje skúsenosti so Šampúchmi. Každý sme však iní, a to čo (ne)pomohlo mne, môže na tvoju pokožku zaúčinkovať úplne inak. 🙂 Treba len skúšať. Vyskúšala si už?