zero-waste tipy
15. februára 2019 | Zero-waste život

5 tipov pre zero-waste domácnosť, ktoré si zamiluješ – 1. časť

Všetko sa dá, keď sa chce a keď už poznáš nejaké tie tipy ako na to, je to ešte jednoduchšie. ? Tu je prvých 5 tipov pre tvoju zero-waste domácnosť.

Poď do toho!

Čo je to ten zero-waste, teda bezobalový život a prečo by si ho mala začať žiť čo najskôr som písala v tomto článku. Začať takto žiť a urobiť si zo zero-waste životný štýl sa určite nedá zo dňa na deň. Aj ja sa stále len pomaly posúvam vpred a učím sa na vlastných chybách. No všetko sa dá, keď sa chce a keď už poznáš nejaké tie tipy ako na to, je to ešte jednoduchšie. 😉 Nech sa páči, tu je prvých 5 tipov pre tvoju zero-waste domácnosť. Aby to pre teba bolo o niečo jednoduchšie, pridala som aj konkrétne príklady slovenských firiem alebo e-shopov, kde zero-waste pomôcky zoženieš.

1. zaobstaraj si vlastnú nákupnú tašku

V roku 2017 priemerný Slovák ročne spotreboval až 466 igelitiek! Keď si to vynásobíš 5 miliónmi, dostaneš číslo 2 330 000 000 tašiek! Vyše 2 miliardy. Iba na Slovensku. Neskutočné. Pritom využitie takejto tašky trvá približne jednu hodinu. Od obchodu k tvojmu domu. Potom je z nej v drvivej väčšine prípadov už len odpad.

Od roku 2018 je však povinnosťou všetkých nákupných reťazcov ponúkať plastové igelitky za poplatok. Napriek tomu sa mi už niekoľkokrát v obchode stalo, že mi pani predavačka začala tovar automaticky pchať do igelitky. Hneď som musela zakročiť a povedať, že si tašku neprosím.

Zaobstarať si vlastnú, plátenú nákupnú tašku je úplný základ zero-waste. Kúpiť ju je dnes veľmi jednoduché a nájdeš takú už asi aj v každom obchodom reťazci. Pokiaľ chceš byť štýlová, môžeš si vybrať z množstva tašiek na sashe.sk, a podporiť tak lokálnych výrobcov. Napríklad slečna z Judit Ateliér šije takéto krásne plátenky zo starého oblečenia.

platenkazdroj: Judit Ateliér

Plátená taška ti potom vydrží roky, neroztrhne sa tak ľahko, ako krehká plastová a ušetríš aj nejaké tie peniažky tým, že si nebudeš zakaždým kupovať tašku v obchode. Proste win-win.

2. zaobstaraj si vlastné vrecká na pečivo, ovocie a zeleninu

S mikroténovými vreckami je to podobné, ako s plastovými taškami. Proste ideš do obchodu, odtrhneš si sáčik na mrkvičku, na jabĺčko, nejaký ten rožok a bác. Prídeš domov, všetko zješ a mikroteňáky letia do koša. A to hneď 3 kusy. Pritom nie sú o nič “lepšie” od plastových igelitiek. Takisto sú z plastu a takisto sa budú rozkladať v prírode alebo na skládke ďalších X rokov. Prípadne si ich dáš na obed ty spolu s nejakou tou morskou rybou, ktorej sa v špinavom, plastovom oceáne dostali do žalúdka. Bez srandy.

V obchodoch sa pri pečive nachádzajú aj papierové vrecká, no aj tie bývajú často kombinované s plastovou fóliou. Ako to teda riešiť, ak chceš byť zero-waste? Veľa krásnych plátených vreciek nájdeš takisto na sashe.sk, alebo si môžeš svoje ekologické nákupné vrecká objednať a podporiť našu slovenskú značku TUTO ekosáčky. Tieto sáčky dokonca majú certifikát OEKO-TEX® Standard 100, ktorý zaručuje že sú ušité z materiálu šetrnému voči životnému prostrediu a unesú až 3 kilový nákup.

tutoekosacky

tutoekosackyzdroj: TUTO ekosáčky

Ak ti je ľúto za takéto vrecká platiť, skús aspoň mikroténové či papierové vrecká z obchodu nevyhadzovať a používať ich aj na ďalší nákup až dokým sa ti neroztrhnú. Alebo si skús takéto vrecká ušiť doma zo starých záclon či plachiet. Naša planéta sa ti poďakuje.

3. nos si so sebou vlastnú fľašu

Na slovenský trh sa dostane ročne až 1,1 miliardy plastových fliaš. Tie, ktoré sa nevyzbierajú, ničia životné prostredie. A je ich toľko, že by zaplnili bratislavské Námestie slobody do 22-metrovej výšky (zdroj: aktuality.sk). Opäť ďalší hrôzostrašný údaj.

Pritom Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá má veľmi kvalitnú pitnú vodu. A tečie priamo z vodovodu. Za smiešny peniaz. Dobré, čo? Prečo sme potom takí rozmaznaní a nakupujeme balené vody, minerálky, ochutené nápoje a všetky tie sr**ky, ktoré sú iba plné cukru?

A vedela si aj, že z plastu do nápojov prenikajú chemické látky? Obzvlášť pri mechanickom poškodení fľaše alebo pri vyšších teplotách. Čiže takúto fľašu si rozhodne nenechávaj na slnku a nelej si do nej horúce nápoje. Najideálnejšie je piť tekutiny zo zdravotne nezávadnej fľaše – kovovej alebo sklenenej. Okrem svojho zdravia tým šetríš aj životné prostredie od plastových fliaš, ktoré by inak skončili v koši.

Investuj do vlastnej fľaše a nekupuj si balené vody. Touto jednorázovou investíciou v končenom dôsledku veľa ušetríš, keď stopneš kupovanie balenej vody. A navyše – budeš aj štýlová. 🙂

Slovinská značka EQUA vyrába nádherné dizajnové fľaše. U nás doma ju máme máme obaja a berieme si ju so sebou vždy a všade. 🙂 Navyše, 10 % zisku z predaja venuje spoločnosť EQUA na ochranu životného prostredia. To stojí za podporu. Rôzne veľkosti a prevedenia EQUA fliaš, ako aj ochranné obaly na ne nájdeš napríklad na navratkuzdraviu.sk.

fľaša equa

fľaša equa

4. nos si so sebou vlastný pohárik

Ročne sa vo svete vyhodí viac ako 16 miliárd pohárikov na kávu. Na ich výrobu je potrebné vyrúbať viac ako 6,5 milióna stromov, minúť 4 miliardy galónov vody a spotrebuje sa energia, ktorá by vystačila pre 54 000 domácností na jeden rok! 

To sú ďalšie desivé čísla, ktoré sú, bohužiaľ, našou realitou. Keby sme si nosili svoje obľúbené čaje a kávičky so sebou rovno z domu alebo v kaviarni poprosili personál, aby nám kávu spravil rovno do nášho vlastného pohárika, hneď by sme ušetrili planétu o množstvo odpadu.

Musím priznať, že ja vlastný pohárik nemám, pretože nie som ani kávičkár ani čajíčkár. 🙂 Všade so sebou nosím iba vlastnú fľašu na vodu. Viem však, že vás kávičkárov a čajíčkárov je veľa a práve pre vás je určený tento zero-waste tip. Napríklad na navratkuzdraviu.sk nájdeš poháriky z bambusu a nerezu Woodway, či rCupy, ktoré sú vyrobené z recyklovaných jednorázových papierových pohárikov. Musím sa priznať, že niečo také som na trhu zatiaľ nevidela, takže za mňa super!

zero-waste poháriky na kávu a čajzdroj: Návrat ku zdraviu

5. používaj ekologický, prírodný obal na potraviny

Potraviny bývajú často už v obchode zabalené v rôznej fólií, plaste, čomkoľvek. Keď si však niečo dobré pripravíš  doma a chceš si to vziať so sebou do školy či do práce, alebo len tak na výlet, baliť to do ďalších plastov, servítok alebo alobalu je veľkým plytvaním.

Ekologickým riešením je vlastná nádoba alebo ekologický, prírodný obal akým je aj Včelobal. Ide o ručne robený obrúsok z včelieho vosku, jojóbového oleja, živice a 100 % bavlny. A naviac – ide o slovenský výrobok, ktorý je zdravotne nezávadný, čiže do potravín sa z neho neuvoľňujú žiadne chemikálie. Po jeho použití ho stačí jednoducho očistiť a vysušiť a ak sa ti náhodou zničí, môžeš ho skompostovať. Vraj sa dá vyrobiť aj doma, no neskúšala som.

vcelobal

zdroj: Včelobal

Tak, to bolo mojich prvých 5 zero-waste tipov pre domácnosť aj s konkrétnymi príkladmi, kde môžeš eko náhrady neeko vecí zohnať. Dúfam, že som ťa inšpirovala k činom a že aspoň jeden z týchto tipov zavedieš do svojho života.

A nezabúdaj, aj pri ekologických veciach platí – kúp si len to, čo naozaj potrebuješ. 🙂

Site Author

Som Ekoprincezná

Volám sa Andrea, mám 25 rokov a milujem prírodu. Hlavne tú našu - slovenskú. Trávim v nej väčšinu svojho voľného času behaním, bicyklovaním, lyžovaním, turistikou, alebo len tak. Rovnako rada sa parádim, ako princezná. Ekologicky. Zdravo. V súlade s prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozri aj toto: