zero-waste tipy
28. marca 2019 | Zero-waste život

5 tipov pre zero-waste domácnosť, ktoré si zamiluješ – 2. časť

V druhej časti “5 zero-waste tipov, ktoré si zamiluješ” ťa oboznámim s vecami, s ktorými budeš o level vyššie. 🙂

Ďalší level

Prvú časť série článkov “5 tipov pre zero-waste domácnosť, ktoré si zamiluješ” som publikovala pred niekoľkými týždňami. Píšem v ňom o takom nejakom úvode do zero-waste života a o najzákladnejších – a podľa mňa aj najjednoduchších krokoch, ktoré sú krokom číslo jedna pre tvoj bezodpadový život. V druhej časti ťa oboznámim s vecami, s ktorými budeš o level vyššie. 🙂

1. používaj kompostovateľné vrecká do koša

Ako iste vieš, nie všetok odpad sa dá recyklovať či kompostovať a tak nám doma vzniká aj zmesový, tzv. komunálny odpad, ktorý patrí na skládku. Patria doň napríklad obaly z liekov (kombinovaný materiál plast – hliník), znečistený papier či niektoré druhy materiálov, ktoré sú tak prekombinované, že ich už jednoducho nemožno viac recyklovať.

Používať kompostovateľné vrecká do koša, je lepšie preto, lebo sa na skládke rozložia a takisto urýchlia aj rozklad komunálneho odpadu. V nepriepustnom, plastovom vreci, ktoré sa rozkladá niekoľko stoviek rokov sa odpad tak rýchlo nerozloží. Práve naopak. Bude sa len hromadiť a hromadiť.

Kompostovateľné sáčky je super používať aj vtedy, ak máš doma zvieratko a musíš po ňom doma či vonku zbierať výkaly.

kompostovatelne sacky do kosa

2. zaobstaraj si vlastné nádoby na jedlo

Hmm, asi sa pýtaš, čo konkrétne tým myslím a na aké jedlo narážam. Ide tovar ako šunka, syr, šaláty, mäso a im podobné produkty, ktoré sú v našich supermarketoch buď pobalené v plaste, alebo ich tety za pultom automaticky balia do fólie.

Bohužiaľ, u nás na Slovensku sa môžeš stretnúť s nesúhlasom zo strany predavačiek, ktoré tieto výrobky nechcú ľudom vkladať do ich vlastných nádob z hygienických dôvodov, ktoré musia dodržiavať. Je to však veľmi individuálne na aký personál natrafíš.

Môžeš sa napríklad aj rozhodnúť nakupovať v menších potravinách či mäsiarstvách, kde bývajú zamestnanci ochotnejší. Alebo začať jesť menej mäsa a mäsových výrobkov. 😉 Tie sú aj tak častokrát plné múky, konzervantov, éčok, antibiotík a podobného svinstva. Čo sa týka nádobiek, myslím, že ich už aj tak máš u seba doma. A keby náhodou nie, ide o klasické dózy s viečkom, ktoré dnes kúpiš naozaj všade.

nadoby na jedlo

3. umývaj riad s lufou

Lufa je revolúciou v umývaní riadu. 🙂 Ide o tropickú rastlinu z čeľade tekvicovitých, ktorá rastie hlavne v Afrike či v Ázií. Z dozretých plodov sa vyrába špongia na čistenie rôznych povrchov, ale je možné ju použiť aj ako peeling na telo. Dokonca si lufu môžeš aj vypestovať doma a uvariť z nej niečo chutné. 🙂

Po tom, čo sa lufa opotrebuje, stačí ju jednoducho hodiť do kompostu. To sa ale nedá povedať o klasických hubkách, ktoré sú z plastu. Dokonca sa v nich množí obrovské množstvo baktérií, až 45 miliárd na cm2. To však lufy netýka, pretože je pórovitá a rýchlo schne. Baktérie v nej nemajú šancu. 🙂

Jedna veľká, stlačená lufa stojí približne 5 eur. Doma si ju stačí len nastrihať na menšie časti. Na prvý pohľad sa môže zdať tvrdá, no stačí ju len namočiť v teplej vode. Lufa následne naberie objem a pekne sa rozvije.

lufa

lufa

4. používaj ekologickú hubku (na drez)

Táto hubka je skvelým pomocníkom pri utieraní vody z drezu. Teda na to ju používam ja, pretože výborne saje vodu. Jej využitie je však všestranné a môžeš s ňou kľudne aj poupratovať, utrieť prach a podobne. 🙂 Je 100 % kompostovateľná, z prírodného materiálu (celulóza, bavlna) a dlho vydrží. Pokiaľ sa ti veľmi zašpiní, nemusíš ju hneď vyhadzovať do kompostu. Stačí, keď ju na 60 stupňov operieš v práčke.

eko hubka

eko hubka

5. pi len cez ekologické slamky

Slamky sú dosť ošemetná téma a všimla som si, že už boli aj terčom posmechu. V rôznych diskusiách sa ľudia vyjadrujú, ako sa ekologickí nadšenci ako ja snažia “spasiť” svet odmietaním plastových slamiek v nápojoch. Realita je však naozaj taká, že jednorázové plastové slamky nie je možné recyklovať a predstavujú jednu z vecí, ktoré naše oceány znečisťujú najviac.

Pritom je to častokrát produkt, ktorý je úplne zbytočný a v živote by sme sa zaobišli aj bez neho. Ak ale náhodou si z tých, ktorý slamky jednoducho potrebujú k životu, nahraď prosím tieto jednorázové plastové slamky ich ekologickou alternatívou. Napríklad slamkami z kovu, skla alebo z bambusu, ktoré stačí umyť a môžeš ich používať znova a znova. Naša planéta sa ti poďakuje.

A ak náhodou dostaneš niekde vonku v podniku slamku do drinku, popros personál, aby ti ju viac nedával, alebo im navrhni, aby prešli na ekologické slamky. Možno ti budú za tvoj tip aj vďační. 🙂

kovova slamka na smoothie

kovova slamka na smoothie

A kde toto všetko zoženieš?

Všetky tieto veci sú už v súčasnosti dostupné na rôznych slovenských eko e-shopoch. Na Slovensku už máme aj veľa bezobalových obchodov, v ktorých takéto zero-waste pomôcky zoženieš tiež. A nezabudni – nakúp len to, čo skutočne potrebuješ.

Site Author

Som Ekoprincezná

Volám sa Andrea, mám 25 rokov a milujem prírodu. Hlavne tú našu - slovenskú. Trávim v nej väčšinu svojho voľného času behaním, bicyklovaním, lyžovaním, turistikou, alebo len tak. Rovnako rada sa parádim, ako princezná. Ekologicky. Zdravo. V súlade s prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozri aj toto: