01. júla 2019 | Zero-waste život

6 mesiacov s vermikompostérom v byte: naše skúsenosti a rady

V tomto článku ti ukážem, že kompostovanie s dážďovkami vôbec nie je náročné a že sa to dá aj v 1-izbovom byte. BONUS: máš domáce zvieratko. ?

Kompostovaním biologického odpadu z kuchyne znížiš objem svojho vyprodukovaného opadu až o 30 – 40%! ? Vegáni a iní bylinožravci samozrejme ešte viac. A nie, kompostovanie nesmrdí! 🙂

U nás sa snažíme redukovať odpad čo najviac. Toto naše snaženie sa pokúšame vnucovať aj našim známym a rodine. A tak sme mojej mame chceli na Vianoce darovať vermikompostér. Už založený, aby s ním nemala veľa roboty. Smola bola, že kým sme ho za mesiac rozbehli, zamilovali sme si ho natoľko, že mamka ostala bez darčeku 😀 (prepáč, mami).

Tento článok pre vás pripravil môj ekoprinc, ktorý sa o kompostér a dážďovky v ňom stará.

Obsah

Ako funguje vermikompostér

Vermikompostovanie je proces, pri ktorom sa pomocou tráviaceho traktu dážďoviek premieňa biologický odpad na vermikompost. Vermikompost, ako výsledok tohto procesu, je prírodné, biologické hnojivo bohaté na živiny. Narozdiel od klasického kompostovania, vermikompostovanie prebieha oveľa rýchlejšie.

z coho sa sklada kompsoter

Ako si si už asi všimla z fotiek, vermikompostér zvyčajne tvoria 3 nádoby. Prvá je spodná časť, kde sa zhromažďuje tzv. červičí čaj – prebytočná tekutina (povieme si o ňom neskôr). Na spodku tejto časti by mal byť výpustný ventil, aby sa červičí čaj dal pohodlne odobrať. Na vrchu je sitko z jemnej tkaniny, aby sa dážďovky a odpad neprepadli do tekutiny. Nasledujú dve poschodia, kde dávame odpad a tvorí sa kompost. Na dne oboch poschodí sú dierky, vďaka ktorým dážďovky môžu preliezať medzi poschodiami.

Zo začiatku budeš využívať len spodné poschodie z týchto dvoch. Toto bude domov pre dážďovky. Druhé poschodie príde na rad až o niekoľko mesiacov, keď sa zaplní prvé poschodie.

Kde kúpiť / zohnať vermikompostér

Možností ako začať s kompostovaním je viac. Jedna z nich je vyrobiť si ho.

Pre nás menej zdatných a zaneprázdnených je tu však aj krásny designový vermikompostér URBALIVE – český výrobok. Na prvý pohľad vyzerá ako imidžový doplnok do obývačky. To v podstate aj je. 🙂 Majú ho v ponuke na Alze, kde je momentálne najlacnejší spomedzi všetkých e-shopov. Občas ho však môžeš vyčíhať aj na bazoši. Na výber je neutrálna šedá farba, ale aj svieža svetlozelená.

Kde zohnať dážďovky do kompostu (zadarmo)

Nie, naozaj teraz nemusíš čakať na prvý dážď a ísť zbierať dážďovky. 🙂 Na vermikompsotovanie sa používa špeciálny druh, tzv. kalifornské dážďovky (lat. Eisenia foetida, Eisenia andrei a Lumbricus rubellus). Tieto dážďovky oproti tým našim “obyčajným” skonzumujú niekoľkonásobne viac opadu. Za deň dokážu skonzumovať až toľko, koľko sami vážia! Tie “naše” len asi polovicu.

kalifornske dazdovky do vermikompostera

Kalifornské dážďovky do kompostu môžeš zohnať aj zadarmo. Vyskúšaj niektorú z následujúcich možností:

Odporúčané množstvo dážďoviek na rozbeh je 100-200 gramov. Z osobnej skúsenosti sa mi však osvedčilo, že s väčším počtom dážďoviek sa kompostér rozbieha ľahšie. Avšak k tomu zodpovedá aj množstvo odpadu.

Ako správne založiť vermikompost

Základom každého vermikompostu je podstielka. Ja som použil navlhčený kartón z vajec a noviny. Môžeš však použiť aj kokosové vlákna, seno, slamu alebo hobliny. Samozrejme navlhčené. Vlhkosť podstielky je pre dážďovky veľmi dôležitá. Mala by byť až taká, že pri stlačení ti z nej kvapne pár kvapiek vody na zem.

Ako prvé “jedlo” pre dážďovky som použil jednu či dve šupy z banánu a nakrájanú šupu z malého žltého melóna. Môžeš skúsiť aj ohryzok z jablka či hrušky. Všetko však najprv nakrájaj na drobné kúsky, cca 0,5 cm – 1 cm veľké a zamraz. Až potom servíruj dážďovkám.

Ďalšie kŕmenie príde na rad cca o týždeň, už v trochu väčšom množstve. Sleduj ako odpad ubúda, či nenastali nejaké poblémy, a postupne môžeš zvyšovať kŕmne dávky :).

podstielka pre dazdovky

Kam umiestniť vermikompostér

Vermikompostér odporúčam umiestniť do kuchyne, alebo do pivnice, prípadne krytej loggie. Na otvorený balkón neodporúčam. Je to z dôvodu, že naši dážďovkoví kamoši majú radi teplotu medzi 5- 30°C. Pod 5°C sa spomaľuje ich aktivita, pod nula stupňov zamrznú. Nad 30-35°C ti začnú utekať z kompostéra, lebo im bude veľmi teplo.

umiestnenie vermikompostera v byte

Ako správne kompostovať – zaručené tipy & triky

Zloženie kompostu a vlhkosť

Do kompostu vkladáme uhlíkaté látky (ako napr. suché rastliny, tvrdé časti zeleniny, drevo, piliny, recyklovaný papier a pod. – zložky, ktoré majú sa rozkladajú pomalšie), a dusíkaté látky (zelené, čerstvé, šťavnaté veci ako ovocie, zelenina – zložky, ktoré sa rozkladajú rýchlejšie, obsahujú aj viac vody).  Táto skladba ovplyvňuje to, či bude kompost príliš mokrý alebo suchý. Čo sa mi osvedčilo, je pridávať vždy so zvyškami z ovocia napr. rolku z toaletného papiera.

Ak je kompost príliš mokrý, môže sa na ňom začať tvoriť pleseň. Netreba však panikáriť. Stačí pleseň vyhodiť z kompostu a pridať niečo, čo vlhkosť zníži – papier alebo piliny.

Ak je kompost príliš suchý, kompostovanie bude prebiehať veľmi pomaly. Dážďovky majú radi vlhké prostredie a v suchom komposte sa im dariť nebude, môžu aj uhynúť. V takomto prípade treba pridať niečo vlhké – zvyšky z ovocia a pod., prípadne kompost zvlhčiť vodou.

Tiež treba dávať pozor aj na kyslosť kompostu. Všetkého veľa škodí. Ak to napr. preženieš s kávovým gruntom, kompost sa prekyslí. Takéto prostredie nie je ideálne pre dážďovky, no je vhodné pre rôzne živočíchy, ktoré nie sú v kompostéri úplne vítane. Viac v časti Bežné problémy pri kompostovaní a ako ich riešiť.

Vetranie

Ak je prísun vzduchu nedostatočný, kompost môže začať hniť. Pri hotových vermikompostéroch URBALIVE sa o vetranie báť nemusíš. Kompostér obsahuje vetracie otvory, vďaka ktorým prúdi vzduch dovnútra. Ak si si kompostér poskladala svojpomocne, mysli na to, že by nemal byť úplne vzduchotesný.

Maj však na pamäti, že ak je kompost príliš hutný, nevetrá sa dobre. V takomto prípade môžeš kompost trochu prehrabať.

Veľkosť potravy

Veľkosť zbytkov, ktoré dážďovkám dáš je veľmi dôležitá. Platí, že čím menšie kúsky dážďovkám pripravíš, tým rýchlejšie si s nimi poradia. Všetko, čo ide do kompostéra preto krájame alebo striháme na menšie kúsky, veľké cca 0,5 cm – 1 cm. Pokiaľ dážďovky nestíhajú, môže sa objaviť pleseň a zápach.

Tepelná úprava zbytkov

Toto ma naučil život (a super ľudia na červíčej komunite). Všetko organické, čo dávaš do kompostéra, treba buď zmraziť (najlepšie na 24 h) alebo “upiecť” (stačí pár minút nad 100°C). Možno ti to príde zbytočné, no ušetrí ti to kopu starostí.

Stačí kúsok neošetreného ohryzku, prípadne šupka z ovocia, ktorá chvíľu ležala v kuchyni, a už máš z kompostéra základňu mušiek. Odkedy však všetku “živú” potravu takto upravujem, v kompostéri nie je ani mušky – kedysi to bol vážne boj s rojmi.

Zahrabávanie alebo balenie zvyškov

Odporúča sa čerstvý odpad trochu prikryť substrátom z kompostu. Je to čiastočná ochrana pred muškami a takisto ochrana pred zápachom – odpad nezačne plesnivieť.

V Červíčej komunite mi tiež niekto poradil čerstvé zvyšky baliť napr. do servítok, papierových obrúsok, novín a pod. Toto je veľmi účinný spôsob, ako predísť muškám v komposte. Zároveň to pomáha pri udržaní správnej vlhkosti v kompostéri.

Keď odpad balím, vždy ho nechám trošku pootvorený, aby si dážďovky všetko našli. Po pár týždňoch stade všetko zmizne.

zabaleny odpad v papieri

Pridávanie kávového gruntu – pozor na prekyslenie

Na kávovom grunte si dážďovky pochutnajú, no netreba to s ním preháňať. Priveľa gruntu môže kompost prekysliť, čo nepraje dážďovkám. Takéto prostredie je však vhodné pre pôdne roztoče a malé červíčky zvané grindal – pre dážďovky sú neškodné. Ich premnoženie však nie je príjemné.

Pri prekyslení je potrebné pridať najemno rozdrvené škrupiny z vajec alebo mletý vápenec, aby sa vyrovnalo pH prostredia.

Kompostovanie zemiakových šupiek a zvyškov koreňovej zeleniny

Je možné kompostovať aj takýto odpad, no odporúča sa až po nejakom čase – 1-3 mesiace po založení. Je to kvôli tomu, že takýto odpad sa rozkladá dlhšie a môže začať plesnivieť. Po troch mesiacoch je však v kompostéri už dostatok dážďoviek, ktoré si s takýmto odpadom poradia.

Prehrabávanie kompostu

Čím menej do kompostu zasahuješ, tým lepšie. Teda, zbytočne kompost neprehrabávaj, len sa kukni, ako sa majú kamoši. Ak však kompost nedýcha a je príliš hutný, trošku ho prehrab. Vzduch je pri kompostovaní veľmi dôležitý.

Čo môžeš dávať do vermikompostu

Prakticky všetok kuchynský odpad neživočíšneho pôvodu:

  • šupy a zvyšky z ovocia a zeleniny
  • šupy zo zemiakov a koreňovej zeleniny – až neskôr
  • vylúhovaný čaj, čajové vrecúška (pozor, nie tie plastové!)
  • usadenina z kávy
  • lufu!
  • rozdrvené škrupiny z vajec
  • škrupiny orechov
  • hobliny, piliny
  • varené zbytky zo zeleninových príloh – pozor na obsah mlieka, živočíšnych tukov a presolenie
  • papierovú lepenku – rolky z toaleťáku, obaly z vajec
  • zvyšky chleba a pečiva ? – nemám odskúšané
  • vraj vlasy a nechty (nefarbené!) – nemám odskúšané
  • citrusové plody – netreba riskovať, no ak kompostér funguje správne, mali by to dážďovky zvládnuť.

Čo nemôžeš dávať do vermikompostu

  • kosti, mäso, ryby
  • mliečne výrobky
  • zvyšky mastných jedál, oleje, tuky
  • citrusové plody – hlavne kvôli chemickému ošetreniu
  • príliš slané zvyšky jedál
  • zvieracie výkaly

Ako použiť vermikompost  a čo s červičím čajom

No dobre, už mám kompost. Ale čo s ním? Ak poznáš niekoho so záhradkou, určite sa kompostu poteší. Potešia sa mu však aj izbové rastliny. V krajnom prípade však nie je na škodu pomôcť vermikompostom ani záhradke, či trávniku pred panelákom.

Vermikompost obsahuje celý rad minerálnych látok a živín. Hnojenie rastlín vermikompostom sa pozitívne odzrkadľuje na odolnosti rastliny voči stresu, škodcom, hubám a plesniam.

Aby som to ale zhrnul, vermikompost môžeme použiť nasledovne:

  • v pevnom stave, či už ho pridáme priamo na povrch pôdy alebo ku koreňom rastlín, prípadne ho môžeme zmiešať s pôdou v pomere 1 diel kompostu s 3 dielmi pôdy. V záhrade k zelenine a k okrasným a úžitkovým kríkom postačuje dávka 2 až 3 l kompostu na 1 m2.
  • výluh z vermikompostu v pomere 60 g vermikompostu na liter vlažnej vody (dažďovej alebo odstatej z vodovodu). Zmes necháme za občasného miešania 24 hodín vylúhovať. Získaný roztok použijeme ako postrek na listy alebo zálievku. Vhodné na prihnojovanie kvetov a zeleninových kultúr počas vegetácie.
  • na hydroponické pestovanie – roztok z 10 g vermikompostu na liter vody – treba vymeniť každých 20 dní.
  • pri sadení a presádzaní stromov – pridaním vermikompostu do jamy ku koreňom stromčeka.
  • pri výseve semien – je vhodné zmiešať vermikompost so záhradníckym substrátom a pieskom v pomere 1 : 1 : 3

Červičí čaj, teda tekutinu zachytenú v spodnej nádobe vermikompostéra, môžeš použiť na hnojenie izbových aj záhradných rastlín. Treba riediť v pomere 1:10.

Zdroj: priateliazeme.sk a urobsisam.zoznam.sk

cervici caj

Ako odobrať vzniknutý kompost?

Nakoľko vermikompostér je zvyčajne dvojposchodový, funguje to tak, že spodné poschodie plníme až kým sa nezačne dotýkať druhého poschodia. Vtedy treba založiť druhé poschodie – postupuj rovnako ako pri provom.

Akonáhle je druhé poschodie založené, dážďovky by mali preliezť hore. Spodné poschodie už následne nekŕm. Po 4-6 týždňoch  by sa mala väčšina odpadu skompostovať. Ostane ti tak poschodie plné kompostu bez dážďoviek, z ktorého môžeš veselo odoberať kompost.

Pri odoberaní dávaj však stále pozor na dážďovky – stále sa tu môžu nejaké nachádzať. Pokiaľ vidíš v komposte malé guličky, sú to zrejme kokóny – vajíčka dážďoviek. Vyliahnu sa z nich mladé. Buď k nim opatrná.

V našom kompostéri už bolo veľa kompostu no do druhého poschodia ďaleko, tak som z neho veľmi opatrne odobral trošku kompostu lopatkou.

odoberanie verimkompostu

Časté otázky

Kompostér zapácha. Je to pravda?

Pokiaľ v kompostéri všetko funguje správne, kompostér absolútne nezapácha. Treba si však dávať pozor na prekrmovanie, čo má za následok vznik plesní a hnitie. V takom prípade môže zapáchať. Mal som s kompostérom už všelijaké problémy, no nikdy z neho nešiel zápach.

Dobrý kompost má vôňu lesnej pôdy, rašeliny alebo podobne.

Koľko času zaberie kompostovanie?

Maximálne 5 minút za týždeň.

Ako rýchlo zmizne odpad? Ako veľa odpadu môžem dážďovkám naložiť?

To záleží aj od množstva dážďoviek. Zo začiatku odporúčam určite menej. V praxi to znamená 1-2 banánové šupky, rolka z toaleťáku na týždeň. Po nejakom mesiaci, dvoch, troch nie je problém s odpadom z melóna, nedeľnej polievky a pod. Platí, čím viac dážďoviek, tým rýchlejšie sa kompostuje.

Čo keď mám odpadu veľa alebo málo?

Keď máš odpadu viac, ako by dážďovky mohli stihnúť spracovať, daj ho do mrazničky. Keď budú mať dážďovky voľné kapacity, možeš im ho prihodiť.

Keď máš odpadu zas málo, nie je to hneď katastrofa. Je lepšie keď majú dážďovky chvíľku menej jedla, akoby mali byť prekŕmené – vtedy by nestíhali a nastala by pohroma.

Chcem ísť na dovolenku. Koľko vydržia dážďovky bez potravy?

Pokiaľ ideš na týždeň – dva na dovolenku, dážďovky by to mali prežiť bez ujmy. Predtým ako odídeš im môžeš niečo málo prihodiť, ale určite zas neprekrmuj.

Ako pomôcť rozmnoženiu dážďoviek?

Dážďovky sa budú rozmnožovať dovtedy, dokým budú mať dostatok potravy a miesta. Akonáhle je ich už v kompostéri priveľa, ich populácia začne stagnovať. O ich premnoženie sa báť nemusíš.

Ak chceš urýchliť rozmnožovanie, dážďovky vraj majú veľmi radi sáčky z čaju.

Bežné problémy pri kompostovaní a ako ich riešiť

V kompostéri sa mi objavili mušky, čo s tým?

Pokiaľ nedostatočne ošetríš odpad, v kompostéri sa môžu premnožiť mušky. Ak sa tak už stalo, skús nasledovné:

  • pravidelné vetranie a prievan
  • keď otvoríš kompostér, povysávaj ich čo najviac
  • vystavovanie chladnejším teplotám – ale bacha aby ti nezamrzli dážďovky
  • pridanie škrupín z vajec, prípadne mletého vápenca
  • obaľ kompostér starou pančuchou, aby mušky nevylietali
  • mušky, ktoré vyletia a otravujú ti život, skús chytiť do takejto pasce: naplň pohár trochou octu a/alebo piva a na vrch pohára použi lievik z papiera – muška sa dostane dnu, no von už nie
  • URBAlive zvykne mať aj “lepku” na mušky, priamo v kompostéri

Proti smútivkám, je dobré zohnať parazitické hlístice, ktoré si poradia s larvami týchto malých mušiek. Dospelé jedince pri tom treba čo najúčinnejšie likvidovať vysávačom. Viac o tom tu.

V kompostéri sa mi objavila pleseň, čo teraz?

Nepanikár. Ak si to všimneš včas, nie je to nič vážne. Pleseň rozhrab alebo, ak sa dá, vyber a vyhoď (prípadne aj s kusom napadnutého odpadu). Je to však znamenie, že zrejme priveľmi kŕmiš a dážďovky nestíhajú. Takisto to môže znamenať, že kompost je príliš vlhký. Zníž vlhkosť pridaním rolky z toaleťáka, obalu z vajec alebo pod.

Malé hnedé alebo biele chrobáčiky. Čo s nimi?

Aj týmto sme si prešli. Najprv som panikáril, no tieto chrobáčiky sú pôdne roztoče. Bežne sa vyskytujú v pôde. Je takmer nemožné mať vermikompost len s dážďovkami. Dážďovkám nijak neškodia. Avšak pozor, nemali by sa dostať do kvetináča. Živia sa vyciciavaním rastlín cez listy a stonky. Takto môžeš svoje rastilny aj úplne zničiť. Pokiaľ ich je v kompostéri priveľa, majú len dočasne vhodné prostredie. Vraj sa im páči v kyslom prostredí. Skús preto pridať rozdrvené škrupiny z vajec.

Malé biele červíčky

Alebo tzv. Grindal worms. V podstate platí to isté, čo aj pri roztočoch. Akurát neškodia rastlinám.

Pomoc, dážďovky začali vyliezať!

Nie je to moc zvyčajné, za celý čas nám ušli asi tri. Ale neboj, ďaleko nezájdu, uschnú max meter od kompostéra. Ak už však vyliezajú vo veľkom, zrejme je niečo v kompostéri zle.V provom rade im môže byť veľmi teplo. Nedávaj v lete kompostér na balkón a ani v zime, zamrzli by ti.

Okrem toho to môže byť celý rad problémov, ktoré som opísal vyššie. Pokiaľ sa však riadiš všetkými tipmi vyššie spomenutými, malo by byť všetko v poriadku.

Zhrnutie

Kompostovanie by mal byť štandard každého moderného sídliska i rodinného domu. Nechápem, prečo kompostovanie v mestách na Slovensku vôbec nie je bežné. Už aj tu však pomaly nastáva prevrat na základe tlaku občanov.

My to šťastie mať komunitný kompostér pred bytovkou nemáme. Za to sme si však zamilovali našich nových domácich miláčikov. Smetiak teraz vynášame len raz za niekoľko mesiacov. Tešíme sa.

Dúfam, že som ti zodpovedal všetky otázky a inšpiroval ťa k ďalšiemu kroku na ceste k zero-waste. Ak je ešte niečo, čo ťa trápi a nenašla si na to odpoveď, nehanbi sa opýtať v komentároch.

Site Author

Som Ekoprincezná

Volám sa Andrea, mám 25 rokov a milujem prírodu. Hlavne tú našu - slovenskú. Trávim v nej väčšinu svojho voľného času behaním, bicyklovaním, lyžovaním, turistikou, alebo len tak. Rovnako rada sa parádim, ako princezná. Ekologicky. Zdravo. V súlade s prírodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre (23)