
6 mesiacov s vermikompostérom v byte: naše skúsenosti a rady
V tomto článku ti ukážem, že kompostovanie s dážďovkami vôbec nie je náročné a že sa to dá aj v 1-izbovom byte. BONUS: máš domáce zvieratko. ?
V tomto článku ti ukážem, že kompostovanie s dážďovkami vôbec nie je náročné a že sa to dá aj v 1-izbovom byte. BONUS: máš domáce zvieratko. ?
Kompostovaním biologického odpadu z kuchyne znížiš objem svojho vyprodukovaného opadu až o 30 – 40%! ? Vegáni a iní bylinožravci samozrejme ešte viac. A nie, kompostovanie nesmrdí! 🙂
U nás sa snažíme redukovať odpad čo najviac. Toto naše snaženie sa pokúšame vnucovať aj našim známym a rodine. A tak sme mojej mame chceli na Vianoce darovať vermikompostér. Už založený, aby s ním nemala veľa roboty. Smola bola, že kým sme ho za mesiac rozbehli, zamilovali sme si ho natoľko, že mamka ostala bez darčeku 😀 (prepáč, mami).
Tento článok pre vás pripravil môj ekoprinc, ktorý sa o kompostér a dážďovky v ňom stará.
Vermikompostovanie je proces, pri ktorom sa pomocou tráviaceho traktu dážďoviek premieňa biologický odpad na vermikompost. Vermikompost, ako výsledok tohto procesu, je prírodné, biologické hnojivo bohaté na živiny. Narozdiel od klasického kompostovania, vermikompostovanie prebieha oveľa rýchlejšie.
Ako si si už asi všimla z fotiek, vermikompostér zvyčajne tvoria 3 nádoby. Prvá je spodná časť, kde sa zhromažďuje tzv. červičí čaj – prebytočná tekutina (povieme si o ňom neskôr). Na spodku tejto časti by mal byť výpustný ventil, aby sa červičí čaj dal pohodlne odobrať. Na vrchu je sitko z jemnej tkaniny, aby sa dážďovky a odpad neprepadli do tekutiny. Nasledujú dve poschodia, kde dávame odpad a tvorí sa kompost. Na dne oboch poschodí sú dierky, vďaka ktorým dážďovky môžu preliezať medzi poschodiami.
Zo začiatku budeš využívať len spodné poschodie z týchto dvoch. Toto bude domov pre dážďovky. Druhé poschodie príde na rad až o niekoľko mesiacov, keď sa zaplní prvé poschodie.
Možností ako začať s kompostovaním je viac. Jedna z nich je vyrobiť si ho.
Pre nás menej zdatných a zaneprázdnených je tu však aj krásny designový vermikompostér URBALIVE – český výrobok. Na prvý pohľad vyzerá ako imidžový doplnok do obývačky. To v podstate aj je. 🙂 Majú ho v ponuke na Alze, kde je momentálne najlacnejší spomedzi všetkých e-shopov. Občas ho však môžeš vyčíhať aj na bazoši. Na výber je neutrálna šedá farba, ale aj svieža svetlozelená.
Nie, naozaj teraz nemusíš čakať na prvý dážď a ísť zbierať dážďovky. 🙂 Na vermikompsotovanie sa používa špeciálny druh, tzv. kalifornské dážďovky (lat. Eisenia foetida, Eisenia andrei a Lumbricus rubellus). Tieto dážďovky oproti tým našim “obyčajným” skonzumujú niekoľkonásobne viac opadu. Za deň dokážu skonzumovať až toľko, koľko sami vážia! Tie “naše” len asi polovicu.
Kalifornské dážďovky do kompostu môžeš zohnať aj zadarmo. Vyskúšaj niektorú z následujúcich možností:
Odporúčané množstvo dážďoviek na rozbeh je 100-200 gramov. Z osobnej skúsenosti sa mi však osvedčilo, že s väčším počtom dážďoviek sa kompostér rozbieha ľahšie. Avšak k tomu zodpovedá aj množstvo odpadu.
Základom každého vermikompostu je podstielka. Ja som použil navlhčený kartón z vajec a noviny. Môžeš však použiť aj kokosové vlákna, seno, slamu alebo hobliny. Samozrejme navlhčené. Vlhkosť podstielky je pre dážďovky veľmi dôležitá. Mala by byť až taká, že pri stlačení ti z nej kvapne pár kvapiek vody na zem.
Ako prvé “jedlo” pre dážďovky som použil jednu či dve šupy z banánu a nakrájanú šupu z malého žltého melóna. Môžeš skúsiť aj ohryzok z jablka či hrušky. Všetko však najprv nakrájaj na drobné kúsky, cca 0,5 cm – 1 cm veľké a zamraz. Až potom servíruj dážďovkám.
Ďalšie kŕmenie príde na rad cca o týždeň, už v trochu väčšom množstve. Sleduj ako odpad ubúda, či nenastali nejaké poblémy, a postupne môžeš zvyšovať kŕmne dávky :).
Vermikompostér odporúčam umiestniť do kuchyne, alebo do pivnice, prípadne krytej loggie. Na otvorený balkón neodporúčam. Je to z dôvodu, že naši dážďovkoví kamoši majú radi teplotu medzi 5- 30°C. Pod 5°C sa spomaľuje ich aktivita, pod nula stupňov zamrznú. Nad 30-35°C ti začnú utekať z kompostéra, lebo im bude veľmi teplo.
Do kompostu vkladáme uhlíkaté látky (ako napr. suché rastliny, tvrdé časti zeleniny, drevo, piliny, recyklovaný papier a pod. – zložky, ktoré majú sa rozkladajú pomalšie), a dusíkaté látky (zelené, čerstvé, šťavnaté veci ako ovocie, zelenina – zložky, ktoré sa rozkladajú rýchlejšie, obsahujú aj viac vody). Táto skladba ovplyvňuje to, či bude kompost príliš mokrý alebo suchý. Čo sa mi osvedčilo, je pridávať vždy so zvyškami z ovocia napr. rolku z toaletného papiera.
Ak je kompost príliš mokrý, môže sa na ňom začať tvoriť pleseň. Netreba však panikáriť. Stačí pleseň vyhodiť z kompostu a pridať niečo, čo vlhkosť zníži – papier alebo piliny.
Ak je kompost príliš suchý, kompostovanie bude prebiehať veľmi pomaly. Dážďovky majú radi vlhké prostredie a v suchom komposte sa im dariť nebude, môžu aj uhynúť. V takomto prípade treba pridať niečo vlhké – zvyšky z ovocia a pod., prípadne kompost zvlhčiť vodou.
Tiež treba dávať pozor aj na kyslosť kompostu. Všetkého veľa škodí. Ak to napr. preženieš s kávovým gruntom, kompost sa prekyslí. Takéto prostredie nie je ideálne pre dážďovky, no je vhodné pre rôzne živočíchy, ktoré nie sú v kompostéri úplne vítane. Viac v časti Bežné problémy pri kompostovaní a ako ich riešiť.
Ak je prísun vzduchu nedostatočný, kompost môže začať hniť. Pri hotových vermikompostéroch URBALIVE sa o vetranie báť nemusíš. Kompostér obsahuje vetracie otvory, vďaka ktorým prúdi vzduch dovnútra. Ak si si kompostér poskladala svojpomocne, mysli na to, že by nemal byť úplne vzduchotesný.
Maj však na pamäti, že ak je kompost príliš hutný, nevetrá sa dobre. V takomto prípade môžeš kompost trochu prehrabať.
Veľkosť zbytkov, ktoré dážďovkám dáš je veľmi dôležitá. Platí, že čím menšie kúsky dážďovkám pripravíš, tým rýchlejšie si s nimi poradia. Všetko, čo ide do kompostéra preto krájame alebo striháme na menšie kúsky, veľké cca 0,5 cm – 1 cm. Pokiaľ dážďovky nestíhajú, môže sa objaviť pleseň a zápach.
Toto ma naučil život (a super ľudia na červíčej komunite). Všetko organické, čo dávaš do kompostéra, treba buď zmraziť (najlepšie na 24 h) alebo “upiecť” (stačí pár minút nad 100°C). Možno ti to príde zbytočné, no ušetrí ti to kopu starostí.
Stačí kúsok neošetreného ohryzku, prípadne šupka z ovocia, ktorá chvíľu ležala v kuchyni, a už máš z kompostéra základňu mušiek. Odkedy však všetku “živú” potravu takto upravujem, v kompostéri nie je ani mušky – kedysi to bol vážne boj s rojmi.
Odporúča sa čerstvý odpad trochu prikryť substrátom z kompostu. Je to čiastočná ochrana pred muškami a takisto ochrana pred zápachom – odpad nezačne plesnivieť.
V Červíčej komunite mi tiež niekto poradil čerstvé zvyšky baliť napr. do servítok, papierových obrúsok, novín a pod. Toto je veľmi účinný spôsob, ako predísť muškám v komposte. Zároveň to pomáha pri udržaní správnej vlhkosti v kompostéri.
Keď odpad balím, vždy ho nechám trošku pootvorený, aby si dážďovky všetko našli. Po pár týždňoch stade všetko zmizne.
Na kávovom grunte si dážďovky pochutnajú, no netreba to s ním preháňať. Priveľa gruntu môže kompost prekysliť, čo nepraje dážďovkám. Takéto prostredie je však vhodné pre pôdne roztoče a malé červíčky zvané grindal – pre dážďovky sú neškodné. Ich premnoženie však nie je príjemné.
Pri prekyslení je potrebné pridať najemno rozdrvené škrupiny z vajec alebo mletý vápenec, aby sa vyrovnalo pH prostredia.
Je možné kompostovať aj takýto odpad, no odporúča sa až po nejakom čase – 1-3 mesiace po založení. Je to kvôli tomu, že takýto odpad sa rozkladá dlhšie a môže začať plesnivieť. Po troch mesiacoch je však v kompostéri už dostatok dážďoviek, ktoré si s takýmto odpadom poradia.
Čím menej do kompostu zasahuješ, tým lepšie. Teda, zbytočne kompost neprehrabávaj, len sa kukni, ako sa majú kamoši. Ak však kompost nedýcha a je príliš hutný, trošku ho prehrab. Vzduch je pri kompostovaní veľmi dôležitý.
Prakticky všetok kuchynský odpad neživočíšneho pôvodu:
No dobre, už mám kompost. Ale čo s ním? Ak poznáš niekoho so záhradkou, určite sa kompostu poteší. Potešia sa mu však aj izbové rastliny. V krajnom prípade však nie je na škodu pomôcť vermikompostom ani záhradke, či trávniku pred panelákom.
Vermikompost obsahuje celý rad minerálnych látok a živín. Hnojenie rastlín vermikompostom sa pozitívne odzrkadľuje na odolnosti rastliny voči stresu, škodcom, hubám a plesniam.
Aby som to ale zhrnul, vermikompost môžeme použiť nasledovne:
Červičí čaj, teda tekutinu zachytenú v spodnej nádobe vermikompostéra, môžeš použiť na hnojenie izbových aj záhradných rastlín. Treba riediť v pomere 1:10.
Zdroj: priateliazeme.sk a urobsisam.zoznam.sk
Nakoľko vermikompostér je zvyčajne dvojposchodový, funguje to tak, že spodné poschodie plníme až kým sa nezačne dotýkať druhého poschodia. Vtedy treba založiť druhé poschodie – postupuj rovnako ako pri provom.
Akonáhle je druhé poschodie založené, dážďovky by mali preliezť hore. Spodné poschodie už následne nekŕm. Po 4-6 týždňoch by sa mala väčšina odpadu skompostovať. Ostane ti tak poschodie plné kompostu bez dážďoviek, z ktorého môžeš veselo odoberať kompost.
Pri odoberaní dávaj však stále pozor na dážďovky – stále sa tu môžu nejaké nachádzať. Pokiaľ vidíš v komposte malé guličky, sú to zrejme kokóny – vajíčka dážďoviek. Vyliahnu sa z nich mladé. Buď k nim opatrná.
V našom kompostéri už bolo veľa kompostu no do druhého poschodia ďaleko, tak som z neho veľmi opatrne odobral trošku kompostu lopatkou.
Pokiaľ v kompostéri všetko funguje správne, kompostér absolútne nezapácha. Treba si však dávať pozor na prekrmovanie, čo má za následok vznik plesní a hnitie. V takom prípade môže zapáchať. Mal som s kompostérom už všelijaké problémy, no nikdy z neho nešiel zápach.
Dobrý kompost má vôňu lesnej pôdy, rašeliny alebo podobne.
Maximálne 5 minút za týždeň.
To záleží aj od množstva dážďoviek. Zo začiatku odporúčam určite menej. V praxi to znamená 1-2 banánové šupky, rolka z toaleťáku na týždeň. Po nejakom mesiaci, dvoch, troch nie je problém s odpadom z melóna, nedeľnej polievky a pod. Platí, čím viac dážďoviek, tým rýchlejšie sa kompostuje.
Keď máš odpadu viac, ako by dážďovky mohli stihnúť spracovať, daj ho do mrazničky. Keď budú mať dážďovky voľné kapacity, možeš im ho prihodiť.
Keď máš odpadu zas málo, nie je to hneď katastrofa. Je lepšie keď majú dážďovky chvíľku menej jedla, akoby mali byť prekŕmené – vtedy by nestíhali a nastala by pohroma.
Pokiaľ ideš na týždeň – dva na dovolenku, dážďovky by to mali prežiť bez ujmy. Predtým ako odídeš im môžeš niečo málo prihodiť, ale určite zas neprekrmuj.
Dážďovky sa budú rozmnožovať dovtedy, dokým budú mať dostatok potravy a miesta. Akonáhle je ich už v kompostéri priveľa, ich populácia začne stagnovať. O ich premnoženie sa báť nemusíš.
Ak chceš urýchliť rozmnožovanie, dážďovky vraj majú veľmi radi sáčky z čaju.
Pokiaľ nedostatočne ošetríš odpad, v kompostéri sa môžu premnožiť mušky. Ak sa tak už stalo, skús nasledovné:
Proti smútivkám, je dobré zohnať parazitické hlístice, ktoré si poradia s larvami týchto malých mušiek. Dospelé jedince pri tom treba čo najúčinnejšie likvidovať vysávačom. Viac o tom tu.
Nepanikár. Ak si to všimneš včas, nie je to nič vážne. Pleseň rozhrab alebo, ak sa dá, vyber a vyhoď (prípadne aj s kusom napadnutého odpadu). Je to však znamenie, že zrejme priveľmi kŕmiš a dážďovky nestíhajú. Takisto to môže znamenať, že kompost je príliš vlhký. Zníž vlhkosť pridaním rolky z toaleťáka, obalu z vajec alebo pod.
Aj týmto sme si prešli. Najprv som panikáril, no tieto chrobáčiky sú pôdne roztoče. Bežne sa vyskytujú v pôde. Je takmer nemožné mať vermikompost len s dážďovkami. Dážďovkám nijak neškodia. Avšak pozor, nemali by sa dostať do kvetináča. Živia sa vyciciavaním rastlín cez listy a stonky. Takto môžeš svoje rastilny aj úplne zničiť. Pokiaľ ich je v kompostéri priveľa, majú len dočasne vhodné prostredie. Vraj sa im páči v kyslom prostredí. Skús preto pridať rozdrvené škrupiny z vajec.
Alebo tzv. Grindal worms. V podstate platí to isté, čo aj pri roztočoch. Akurát neškodia rastlinám.
Nie je to moc zvyčajné, za celý čas nám ušli asi tri. Ale neboj, ďaleko nezájdu, uschnú max meter od kompostéra. Ak už však vyliezajú vo veľkom, zrejme je niečo v kompostéri zle.V provom rade im môže byť veľmi teplo. Nedávaj v lete kompostér na balkón a ani v zime, zamrzli by ti.
Okrem toho to môže byť celý rad problémov, ktoré som opísal vyššie. Pokiaľ sa však riadiš všetkými tipmi vyššie spomenutými, malo by byť všetko v poriadku.
Kompostovanie by mal byť štandard každého moderného sídliska i rodinného domu. Nechápem, prečo kompostovanie v mestách na Slovensku vôbec nie je bežné. Už aj tu však pomaly nastáva prevrat na základe tlaku občanov.
My to šťastie mať komunitný kompostér pred bytovkou nemáme. Za to sme si však zamilovali našich nových domácich miláčikov. Smetiak teraz vynášame len raz za niekoľko mesiacov. Tešíme sa.
Dúfam, že som ti zodpovedal všetky otázky a inšpiroval ťa k ďalšiemu kroku na ceste k zero-waste. Ak je ešte niečo, čo ťa trápi a nenašla si na to odpoveď, nehanbi sa opýtať v komentároch.
Komentáre (23)
Tomáš P.
Ahoj,
Pokud se vám ve vermikomposteru pravidelně objevují mušky tak není lepší řešení jak pořídit si masožravku, mušek se zbavíte a zároveň si budete moct pořídit konečně další užitečnou rostlinku ;).
Gabo
dobry den,
dakujem velmi pekne za podnetny clanok. Pred dvomi mesiacmi som si zalozil vermikomposter(plastove bednicky z hornbachu) , no asi som sa v tom stratil. Nase tyzdenne mnozstvo odpadu je asi 8-10kg. Na zaciatok som si kupil asi 400g cervov. Ocividne nevladzu zjest vsetko co im davame. Uz mam plne obe poschodia. odpad ocividne klesa, no musim ho dost vyhadzovat mimo do zahradneho kompostera. Komposter je velmi mokry.
Zda sa mi, ze sa cervy moc nerozmnozuju. Mozete mi prosim poradit ?
dakujem pekne,
Gabo
Ekoprinc
Zdravim,
pokial sa cervy naozaj moc nerozmnozuju, moze byt problem aj v tom ze kompost je prilis mokry – nieco tam nehra. Davate tam dostatok uhlikatych latok? Malo by to byt v rovnovahe. Myslim ze 8-10kg za tyzden je celkom dost na to mnozstvo dazdoviek. Uvadza sa, ze za den zjedia tolko co sami vazia. Kedodpad nestihaju zjest, moze sa tam tvorit nie dobre prostredie pre ne. Skuste troska znizit davku odpadu, pripadne aj dokupit cervy. Co sa tyka premokrenie, tazko povedat ked to clovek nevidi, ale ak je to naozaj prilis mokre, skuste pridat nejake uhlikate materialy.
Pekny den, dazdovkam zdar 🙂
Helena
Dobry den.
Mam komposter 5 dni. Niektore dazdovky lozia po stenach kompostera, nie su v podstielke. Treba nieco riesit? Dala som im hnile jablko, kebyze hladaju potravu.
Dakujem
Ekoprinc
Zdravim,
nemaju tam moc suchu podstielku? Pokial ano, pridajte zbytky ovocia, jablko by mohlo pomoct, najradsej maju asi melon :). Aj banan je dobry. Pokial je naopak moc mokro, co je menej pravdepodobne, pridajte obaly z vajec alebo pod. Vsetko krajajte na male kusky.
Adela
Snazim sa oddelit dozrety kompost a pouzit ho do kvetinacov ale stale v nom je vela kokon, a tie je uz fakt narocne vsetky vybrat, mate skusenosti ci v kvetinaci iba vyschnu alebo sa vyliahnu?
Ekoprinc
S tym bohuzial skusenosti nemame. Mozno este chvilu pockat?
Martin
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na dve veci ohľadom kompostovania.
Kompostér mám cca pol roka, priebežne kŕmim pozorujem, či nie je prevlhčený aebo suchý, no stále z neho neodteká žiaden červičí čaj. V ostatnom čase sa mi v kompostéri objavili aj v článku popísané biele červíčky. Zvyčajne sú vo zvyškoch z sypaného čaju. Mám ich nejako odstrániť, vybrať? V kompostéri mám aj škrupiny z vajíčok, čiže nemôže byť prekyslený.
Robím niečo zle?
ďakujem za odpoveď
Ekoprinc
Zdravim Martin.
Pokial nemate caj, nemusi to byt hned nutne zle. Z mojich skusenosti ked bolo caju vela, kompost bol premokreny a zacinali sa problemy. Cize pokial caj nemate, a zaroven nemate v komposte prilis sucho aby to vadilo dazdovkam je vetko v poriadku.
V tych vrecuskach od caju sa radi praveze dazdovky rozmnozuju. Pozrite poriadne ci to nahodou nie su male dazdovky, priapdne ci tma nenajdete aj vajicka dazdoviek – kokony.
Pekny den 🙂
Saš
Ahoj 🙂
Píšete že ste v kompostéri mali pôdne roztoče. Vyliezali vám aj von? Nám behajú po vonkajšej strane kompostéra a moc ma to neteší.
Skúsim tie vajíčkové škrupiny…snáď to pomôže.
Ako veľmi sa ich mám báť? Nerozlezú sa po byte?
Ďakujem vopred za odpoved
Ekoprinc
Ahoj Saš. Ja osobne som radšej vtedy preniesol kvetináč do pivnice. Ale malo by pomáhať aj vetrať a znížiť vlhkosť. Pre človeka by mali byť neškodné. Pokial však nenarazia na nejaký zdroj potravy – možno by sa mohli dostať k uskladnenej zelenine, izbovým kvetom? Držím palce 🙂
Bea
My sme si po dlhšej dobe investovali do kompostéru urbalive a sme sklamaní. Vyliezajú z neho dážďovky cez priestor medzi jednotlivými poschodiami, nakoľko netesní tak, ako keď sme ich mali v doma vyrobenom kompostéry z vedierok. Inak je vermikompostovanie fajn
Ekoprinc
Nam vyliezli mozno zo dve zo zaciatku, nez sa komposter zabehol. Ked dazdovky vyliezaju, nie je to tym ze netesni. Vyliezaju preto, lebo nieco v komposteri nefunguje dobre. Mozno tam mate prilis vlhko, sucho, hutny substrast.. dovodov moze byt viacero.
Andrea
Dobrý den, žížaly mám od 29.7.2019, prvních 14 dní se téměř nic nedělo, pak začaly žížaly vykukovat a vypadalo vše OK. Posledních pár dní ale žížaly vidět není, dnes jsem kompost prohrabala a žádnou žížalu jsem nenašla, všechny přelezly o patro níž, na sítko nad odtokem pro žížalí čaj. Také dnes dvě chtěly úplně “utéct”. Kompost se mi zdá příliš hutný, mokrý a hlavně – začal zapáchat jako prasklé potrubí. Je možné, že jsem kompostování pokazila slupkou z melounu – příliš mnoho, příliš mokrá? Jinak krmím jablky, paprikami, sypaným čajem, ruličkami toal. pap…
Jak prosím z téhle patálie ven?
Děkuji Vám.
Ekoprinc
Zdravim,
melon maju dazdovky velmi radi, nasim celkom prospel, no je pravda ze obsahuje dost vody, preto by som skusil kompost vysusit suchym odpadom vo vacsom mnozstve. Casom sa to malo ustalit.
Pokial je kompost moc hutny, skusil by som ho trocha prehrabat, v pripade ak je uz kompost zrely, odobrat ho postupne opatrne (pozor na dazdovky a kokony) a pridavat dalej veci ako doteraz, no len pozor na to premokrenie.
Pekny den 🙂
Lada
Dobrý den, když mám odpadu víc, je možné dokoupit další patro a dát více žížal?
Děkuji
Lada
Ekoprinc
Zdravim,
ak nestihate s dvomi poschodiami, teda kompostovat naraz v dvoch, da sa dokupit aj samostatne poschodie:
https://eshop.kompostuj.me/doplnky/urbalive-prostredne-poschodie/
Vid komentar od Lubos
Kvetka
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, môžem tieto kalifornske dážďovky použiť
do záhradného kompostéra ?
Andrea
Dobrý deň,
dazdovky by asi v zahrade nemali dobre podmienky na zivot. V pode ziju “obycajne” dazdovky, ktore sa do vasho kompostu nastahuju same. 🙂
Lubos
Kalifornské sú vysľachtené, rýchlejšie sa množia. Do prírody by sa nemali dávať nakoľko je to “invazívny” druh. Aj keď na druhej strane, zemina im skracuje dĺžku života.
Silvia
Priznam sa, nerozumiem tomu ako vela odpadu je mozne davat do kompostera. Pisete ze zo začiatku menej – 1-2 banánové šupky, rolka z toaleťáku na týždeň. Po nejakom mesiaci, dvoch, troch nie je problém s odpadom z melóna, nedeľnej polievky a pod. Co s ostatnym odpadom? Zmrazovat? A na co, ked podla horeuvedeneho ho ani nebudem mat kedy pouzit.
Ekoprinc
Ked ma clovek odpadu stale vela, je na zvazenie, ci je taketo kompostovanie prenho to prave. To s tymi supkami som myslel priamo pri zalozeni. Zalezi od mnozstva dazdoviek, no ak ich je dajme tomu 200g, 400-500g odpadu za tyzden je bezpecnych. Chce to vsak trocha cit, odsledovat si, ako mizne odpad v komposteri, aby nezacal plesniviet a pod. My to mame tak, ze narazovo mame toho viac, tak prebytok zmrazim a naservirujem neskor.
Ak vsak doma mate pol kila takehoto odpadu kazdy den, to asi stihat nebudu. My sme dvaja, 3-4 clennu rodinu, ktora pravidelne vari aj zo zeleniny, to asi stihat nebude.
A treba dodat, ze ine to je v zabehu, ine po zabehnuti, vtedy to mizne ovela rychlejsie, takpovediac pred ocami 🙂
Lubos
Silvia, máme urbalive 3 roky. Každú nedeľu plníme. Zvládne v pohode 1.5-2 kila tyždenne. Väčšie veci je vhodné pokrájať nožom rovno pred naložením. Napr. polovica jablka ti tam začne hniť. Kompostér to dá, ale trvá to dlho, ak to nakrájaš na menšie kúsky rozloží sa to rýchlo a nic nehnije. 2.5-3 kg je u mňa strop, ale vtedy zvyšky sekám v mixéry a dobre ich zapracujem do existujúceho. Bežíme paralelne v oboch poschodiach (kompost v podstate nemáme .. ono to vždy nejako zmizme, resp. darujú sa násady a je prázdno 🙂 ale máme veľa vermi džúsu). Teraz to máme trochu ťažšie lebo už po 4 dňoch sa vygenerovali ďalšie tri kila, a teraz po ďalších 4-5 dňoch 3 dalšie.. Takže prikupujem ďalšie 1-2 poschodia ale s tým, že už budem dávať aj zvyšky varenej stravy (doteraz sme nedávali). Iná alternatíva je elektricky kompostér, je drahý, ale dá sa kúpiť napr. spoločne do pivnice so susedy. Len nie vždy sa to dá a toto vermi je bez elektriky. Tú sú naše know how..
https://forum.trvalo-udrzatelne.sk/d/1-vermikompostovanie-v-panel-ku-pre-leniv-ch