
Čo je to zero-waste a prečo byť zero-waste?
V dnešnej konzumnej dobe, kde na nás reklamy číhajú na každom kroku je to naozaj výzva. No nie je to nemožné. Práve naopak, je to celkom jednoduché. Treba len chcieť.
V dnešnej konzumnej dobe, kde na nás reklamy číhajú na každom kroku je to naozaj výzva. No nie je to nemožné. Práve naopak, je to celkom jednoduché. Treba len chcieť.
Pojem zero-waste je v súčasnosti dosť skloňovaný na sociálnych sieťach či medzi ľuďmi. Doslovne ho možno preložiť ako nulový odpad. Ide teda o životný štýl, v ktorom sa správaš ekologicky, neplytváš a nakupuješ tak, aby v tvojom koši skončilo čo najmenej smetí. Ideálne nič.
Ak si v zero-waste nováčik, pravdepodobne si teraz hovoríš:
“Čo do… Nevyhadzovať žiadne smeti?? Veď to sa nedá!”
Máš pravdu, v dnešnej konzumnej dobe, kde na nás reklamy číhajú na každom kroku je to naozaj výzva. No nie je to nemožné. Práve naopak, je to celkom jednoduché. Treba len chcieť.
Je rok 2019 a naša planéta je v katastrofálnom stave. Kam sa pozrieš, tam je smeť, povedľa ciest sú rôzne menšie aj väčšie skládky odpadu, v oceáne máme nový ostrov z plastu ktorý je veľký dvadsaťkrát väčší ako Slovensko. Dvadsať! Vieš si predstaviť tú masu bordelu?
Do roku 2050 má byť podľa vedcov v oceáne viac plastu než rýb. Celosvetovo sa recykluje menej ako 5 % plastového odpadu, 40 % skončí na skládkach a zvyšok v prírode, kde sa bude rozkladať niekoľko stoviek rokov a kontaminovať našu pôdu a vodu.
V oceáne sa rôzny plastový odpad vplyvom slnečných lúčov štiepi a rozpadáva na mikroplasty. Tie sa často stávajú potravou pre ryby a morské živočíchy, ktoré rybári usilovne lovia, prepravujú do našich hypermarketov a odtiaľ sa dostávajú aj na tvoj tanier. Super, čo?
Fish are confusing plastic in the ocean for food, new study finds:https://t.co/NG5A43Gmsj #EndOceanPlastics pic.twitter.com/N64JwU9JKz
— Greenpeace UK Oceans (@GPUKoceans) 16. augusta 2017
Odpady, ktoré sa nachádzajú v prírode sú zodpovedné aj za smrť rôznych zvierat, ktoré si tento odpad často krát pomýlia s potravou a zjedia ho. Nedokážu ho stráviť a napriek pocitu plného žalúdku hynú na podvýživu či na to, že ich tráviaci trakt je jednoducho zapchatý a nemôžu viac prijímať žiadnu potravu. Prípad veľryby, ktorá v roku 2018 v Thajsku umrela na množstvo plastu, ktoré mala v žalúdku si môžeš prečítať tu. Takýchto alebo podobných prípadov je však omnoho viac.
A prečo sa teda ten nepodarený plast stále vyrába? Preto, že je extrémne lacný. Riešením na tento plastový problém by mohli byť bioplasty. Ich výroba je však momentálne veľmi drahá. A preto dokým sa budú vyrábať lacné plasty, bude aj odpad. Najúčinnejším riešením je regulácia zo strany štátov, ktoré môžu tento priemysel ovplyvniť najviac rôznymi zákonnými nariadeniami.
V súčasnosti už sme svedkami toho, ako rôzne obchodné reťazce prestávajú predávať plastové tašky či jednorázový plastový riad. Európska únia chce do roku 2025 zakázať plasty na jedno použitie a u nás na Slovensku je plánované zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Skvelé!
Tieto opatrenia sú určite krokom vpred, ani tie však našu planétu pravdepodobne nezachránia. Stále je tu množstvo environmentálnych problémov. Napríklad taký fast fashion priemysel, alebo po našom, rýchla móda. Je to druhý najšpinavší priemysel na svete a aj vďaka nemu skončia na skládkach ročne tony oblečenia. Módne reťazce stále vyrábajú nové a nové handry, ktoré sa ti o chvíľu rozpadnú alebo sa ti prestanú páčiť. Prečo? Lebo už vyšli z módy, ktorú nám diktujú opäť len títo svetoví giganti.
Treba si začať uvedomovať, že dôležitejšia je kvalita, nie cena. Ak si kúpiš jeden kvalitný, drahší kúsok, vydrží ti určite dlhšie ako niekoľko nekvalitných vecí rovnakej hodnoty. Kvalitné, nadčasové oblečenie nevyjde tak ľahko z módy a nerozpadne sa po pár noseniach. Moja mamina mi často hovorievala vetu: “Nie som taká bohatá, aby som si kupovala lacné veci.”
To isté platí aj na lacnú kozmetiku či drogériu, ktorá častokrát obsahuje zdraviu škodlivú chémiu. Mnoho drogériových prostriedkov do domácnosti považujem za absolútne zbytočné vyhadzovanie peňazí (a odpadu). Napríklad taký osviežovač vzduchu alebo guličky do WC sú pre môj život úplne nepotrebné. Mnoho obalov, v ktorých sú balené potraviny sú úplne zbytočné. Cukríky sú výborný príklad. V súčasnosti už bez problémov zoženieš bezobalové potraviny. Na Slovensku už máme niekoľko bezobalových obchodov, kde si môžeš nakúpiť kvalitné potraviny, ale aj čapovanú drogériu, kozmetiku, či ekologické potreby do domácnosti.
Ak už si postúpila na vyšší level a odpad aspoň recykluješ, určite sa v hlave pýtaš, prečo by si mala nakupovať bezobalovo. Veď odpad, ktorý separuješ sa znova “zrodí” a poslúži na ďalší účel. Toto isté som si myslela aj ja. No potom mi jedna prednáška o bezobalovom živote otvorila oči a zistila som, že recyklácia je veľmi nákladnou záležitosťou a čo sa týka plastu – je možné ho zrecyklovať len 7 krát!
Recykláciou totiž tento perfektný materiál stráca na kvalite a teda raz predsa musí poputovať na skládku. Druhov plastov je takisto len niekoľko a každý ma iné vlastnosti, ktoré jeho recykláciu len komplikujú. Preto je najlepším riešením takýto odpad neprodukovať vôbec.
Tento opačný trojuholník je takzvaná filozofia zero-waste a vyjadruje 5 princípov, o ktorých celý zero-waste život vlastne je a ktorými je potrebné sa čo najviac riadiť.
1. REFUSE – odmietni to, čo nepotrebuješ, napríklad tašku v obchode či slamku v džúse
2. REDUCE – zredukuj to, čo potrebuješ, napríklad množstvo oblečenia v tvojom šatníku
3. REUSE – znovu použi a oprav veci, ktoré by si inak vyhodila
4. RECYCLE – recykluj to, čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať alebo znova použiť
5. ROT – skompostuj zvyšok, pretože až 30 % odpadu z domácnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad
V skratke – filozofiou zero-waste životného štýlu je minimalizmus. Schopnosť odpútať sa od nutkania vlastniť všetko čo vidíš v obchode, v reklame, na druhých ľuďoch.
Možno sa sama seba pýtaš, či to celé ma vôbec zmysel. Áno, má! Keď my, spotrebitelia prestaneme nakupovať výrobky, ktoré sú neekologické a začneme v tomto smere tlačiť na výrobcov, ich jedinou možnosťou bude prísť so zmenou. Jeden človek možno svet nezachráni, no dokáže ovplyvniť druhého, ten ovplyvní tretieho a ten ovplyvní ďalších a ďalších. Vieš ako sa hovorí. V jednote je sila. Preto ťa prosím, šír ďalej túto myšlienku a zdieľaj ju medzi ľudí.